Текстовете на европрограмите за следващия период ще са готови до средата на 2013 г
Политиката по сближаване ще се превърне в инструмент за търсене и гарантиране на по-добра бюджетна дисциплина, смята министър Дончев
До средата на 2013 г. трябва да са готови текстовете на оперативните програми за периода 2014 – 2020 г., съобщи ресорният министър по управление на евросредстава Томислав Дончев. По думите му и в следващия програмен период ще бъде използван отрасловият принцип, а не регионалният.
Ако разгледаме целия ресурс за следващия програмен период като 100 единици, 30 от тях се предвижда да бъде за тежки инфраструктурни проекти (пътища, железници и инвестиции във водния сектор), 25 могат да бъдат отнесени към финансирането по европейския социален фонд (социално включване, образование и професионално обучение, по-ефективна публична администрация), а останалият ресурс да бъде за Европейски фонд за регионално развитие. Половината от него (близо 22 единици) се предвижда да бъдат използвани за ниско въглеродна икономика, малки и средни предприятия и научно развойна дейност.
В контекста на дебата по обсъждането на кохезионната политика през следващия програмен период, министърът коментира предстоящите промени в политиката по сближаване в три основни насоки. По думите му тя ще се превърне в инструмент за търсене и гарантиране на по-добра бюджетна дисциплина, като редом с това ще бъде инструмент за мотивиране и натиск за провеждане на реформи в редица ключови сфери. На трето място, следвайки своята основна цел да намалява разликите между различните региони, тя ще се превърне в инструмент за това Европа да бъде по-свързана и по-координирана.
Събитието беше организирано от Представителството на Европейската комисия и Център за икономическо развитие и в него участваха още председателят на центъра Георги Прохаски, ръководителят на Представителството а ЕК в България Зинаида Златанова, посланикът на Дания в България Кооре Янсон, посланикът на Румъния в България Антон Пакурецу, както и Анелия Дамянова от Център за икономическо развитие и Ася Кавръкова от Институт „Отворено общество“.