Финансиране на студенти в холандски държавни университети
Влизат в сила промени в законодателството, които засягат студентите както в бакалавърските, така и в магистърските програми, на възраст до 30 години
От 1 септември 2015 г. влизат в сила промени в законодателството, които засягат студентите както в бакалавърските, така и в магистърските програми, на възраст до 30 години. От септември 2015 година новите студенти ще имат право на финансиране за целия период на академичната програма при условие, че родителите им имат общ годишен доход под 46 000 евро (около 90 000 лв.), съобщава Perspektivi.info.
Новостите в студентското финансиране ще направят Холандия още по-достъпна и желана дестинация за висше образование за българските студенти, които до момента проявяват интерес към държавата, но често ги спират финансовите условия“, споделя консултантът Емил Петков. Освен това, всички студенти в Холандия получават безплатна карта за ползване на обществения транспорт.
По данни от 2014 г. в Холандия има около 1600 български студенти, като България е четвъртата държава, която изпраща най-много желаещи за висше образование там.
Условия за кандидатстване:
Максималната сума, която студентите ще могат да изтеглят е 1016 евро на месец (т.е. малко над 12000 евро на година). В зависимост от доходите на семейството, тази сума може да включва и грант от максимум 378 евро на месец. Само тази част от студентския заем се опрощава ако студентът се дипломира в рамките на 10 години.
Годишната такса за обучение в държавните университети в Холандия за учебната 2015/2106 година ще бъде 1951 евро.
Условия за кандидатстване за студентския заем:
* да сте студент в редовно обучение в бакалавърска или магистърска програма, на възраст между 18 и 30 години;
* да сте гражданин на страна от Европейския съюз или Швейцария и;
* да работите поне 56 ч. месечно или да сте живяли в Холандия през последните 5 години ИЛИ един от родителите ви (или вашия партньор) да е гражданин на страна от ЕС и да е работил в Холандия поне 56 ч. месечно.
От 1 януари 2016 година, срокът за изплащането на студентския заем се увеличава от 15 на 35 години.
За да кандидатствате за студентски заем, студентът трябва да е регистриран в местната община и да има граждански номер – “burgerservicenummer” (или т.нар. BSN). Това означава, че документи за заем ще могат да се подават едва след като студентът пристигне в Холандия.
Новостите в студентското финансиране ще направят Холандия още по-достъпна и желана дестинация за висше образование за българските студенти, които до момента проявяват интерес към държавата, но често ги спират финансовите условия.