Чакаме одобрени по новата ОПОС до края на месеца
МОСВ вече подготвя обявяването на покани към бенефициентите, за да могат да започнат да кандидатстват до края на февруари
Новата оперативна програма „Околна среда“ може да бъде одобрена от Брюксел до края на този месец, каза министърът на екологията Ивелина Василева в интервю за вестник „Труд“.
„Надявам се на бързо разглеждане и одобрение на оперативната програма до края на февруари. Тя беше представена на комисията в края на ноември. Предстои ни последна, надявам се, техническа среща с представители на Европейската комисия“. Министърът обяснява забавянето основно с факта, че голяма част от евросредствата са предназначени за изпълнение на проекти във водния сектор. Изискване на комисията е тази приоритетна ос да бъде изцяло обвързана с реформата във водния сектор, която все още не е приключила и за нея е нужен по-дълг технологичен срок, информира „Дневник“.
„Ние настояваме обаче да не чакаме, а да имаме възможност да реализираме инвестиции, съответстващи на принципите на ВиК реформата“, катгорична е Василева. По думите й Брюксел има изрично изискване бенефициенти по тази програма да бъдат ВиК операторите. „България настоява за активно участие на общините като собственици на публичната инфраструктура. ЕК е проявила разбиране по отношение на исканията от българска страна. „До края на месеца би трябвало да затворим отворените въпроси“, смята Василева.
МОСВ вече подготвя обявяването на покани към бенефициентите, за да могат да започнат да кандидатстват до края на февруари. Василева очаква плавно преминаване от старата в новата програма. Допустими за възстановяване са разходи, направени от 1 януари 2014 г. насам. Миналата година е била загубена, защото нямаше готовност по усвояване на средствата. В момента, в който ЕК одобри оперативната програма, хората ще могат да възстановят разходите, каза още министърът.
За да бъдат разпределени и усвоени до края на годината средствата от стария програмен период, проектите трябва да приключат до края на октомври и да бъдат отчетени до края на годината. Рисковите проекти, които могат и да не приключат в срок са в сектор „Води“ – в Банско, Шумен, Исперих, Бяла, и в сектор „Отпадъци“ – Никопол, Ямбол, а един в Борово, Русенско изобщо не е стартирал.