НовиниФинанси

Договорили сме 70% от общия обем средства за финансиране по европрограмите

Към края на февруари с най-голям процент договореност е ОП „Транспорт“

Процентът средства, договорени от България за финансиране по оперативните програми на ЕС към 16 март тази година, е достигнал 70,2%. Това става ясно от последната актуална справка за изпълнението на оперативните програми LOTHAR.*

Системата LOTHAR е приложениеза изготвяне на финансови прогнози за усвояването на средствата по оперативните програми и наблюдение на тяхното изпълнение.  Системата има важна роля в процеса на управление на оперативните програми с огледадекватното планиране на разходването на средствата. Прогнозата се изготвя въз основа на общия размер на сключените договори, извършените плащания и сертифицираните плащания към Европейската комисия..  

Финансовите прогнози за изпълнението на Оперативните програми се публикуват и обновяват на месечна база до 10-то число на предходния месец на единния информационен портал Eufunds.bg.

Според регулярни справки, които се публикуват на единният информационен портал, към 29 февруари с най-голям процент договаряне е ОП „Транспорт“ -84,34% и изплатени 24,91%. По ОП „Околна среда“ а договорени 64%, но изплатените са едва 11,39%. ОП „Регионално развитие“ е договорила 77,03% и е разплатила 21,5%. С най-слаб процент договарянее ОП „Конкурентоспособност“- 43,3%. Изплатените там са 24,19% от бюджета на програмата.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *