НовиниОбразование

Отпускат 4,2 млн.лв за 2013 г за защитените училища

Техният брой на територията на страната вече е 127

Общо 4,216 млн. лв. са предвидени в бюджета за 2013 г за защитените училища у нас. Техният брой вече в 129, след като Министерски съвет реши на вчерашното си заседание да добави още осем към сегашните 119. Те са в селата Долно Осеново, Камено поле, Дрангово, Ковачица, Грашево, Долен, Елховец и Търън.

За защитено се определя държавно или общинско училище, което, ако бъде закрито, поне 10 ученика в задължителна училищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 км до най-близкото друго училище. За планинските райони освен километрите се отчита разчлененост на релефа, обезопасеност на маршрута, налична пътна инфраструктура, денивелация. Статут на защитено училище придобива и училище, което, ако бъде закрито, неговите ученици няма да могат да се обучават в най-близкото средищно училище поради липсата на капацитет и невъзможност да бъдат изпълнени здравно-хигиенните изисквания в него.

Списъкът на защитените училища е съставен от междуведомствена работна група, в която влизат и представители на Националното сдружение на общините в Република България.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *