КултураНовини

ЮНЕСКО включи нови обекти в списъка на Световното наследство

Обекти от Индия, Камбоджа и Иран влязоха в списъка на Световното наследство на ЮНЕСКО, предава БНТ, пише КРОСС.

На последната си сесия, която се провежда в Краков до 12 юли, комитетът на организацията разглежда над 30 заявки. Одобрени са група паметници, най-отличителни, които са на един специален японски остров в Западна Япония.

Става въпрос за малкият остров Окиношима, който се намира в Югозападна Япония и е известен с това, че на него до ден днешен не е разрешено да стъпват жени. Дори за външни посетители от мъжки пол е трудно да попаднат там. Това може да стане само веднъж годишно – на 27 май, когато на острова има религиозен празник. Броят на посетителите е ограничен на 200 мъже и те не могат да отнесат нищо, дори камъче за спомен. Островът се смята за изключително ценна част от японското, а вече и от световното наследство, защото на него има древен шинтоистки храм. Там са извършвани много религиозни ритуали, отправяни са молитви за безопасно плаване. На острова са открити десетки хиляди артефакти и са обявени за национално съкровище.

Участници в заседанието на ЮНЕСКО са посочили, че забраната за достъп на жени на острова е проява на дискриминация. Заместник-директорката за културното наследство Метхилд Рьослер е припомнила, че на свещения Атонски полуостров също не пускат жени.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *