4 иновативни фирми чакат подкрепа по Конкурентоспособност
Проектът на Майомо ООД е класиран най-високо по оригиналност
Публикуван е списък от фирми с иновативни проекти, които преминават на втория етап на кандидатстването за финансиране по ОП Конкурентоспособност. Те получиха положително становище за иновативност от Комисията за разглеждане и оценка на иновативността и правата по интелектуална собственост върху внедрявания софтуер, която пресява кандидатурите по схемата „Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги”.
Най-много точки са присъдени на проектното предложение на Майомо ООД – общо 79, съобщиха от транспортното министерство (МТИТС ). На второ място се нарежда Проинтегра ЕООД с 73 точки, следва РФИД България ЕООД с 62 точки. А на четвърта позиция е класирана ДИБАЙНД ЕООД, която получава 45 точки за оругиналност. От общо петте предадени проекта отпада този на Директ.БГ ЕООД, защото има само 33 точки по утвърдената методика за оценка.
Методиката е разработена по заповед на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков с идеята да се даде шанс фирмите от сектора на информационни и комуникационни технологии, да участват в грантови схеми за иновации по Оперативна програма „Конкурентоспособност”. Програмата изисква представяне на патент от кандидатите, а сертификат за уникалност на софтуер не съществува в България и повечето страни по света.
Така тези удостоверения ще служат за кандидатстване по две грантови схеми на ОП ”Конкурентоспособност”, а именно „Развитие на стартиращи иновативни предприятия чрез подкрепа за внедряване на иновативни продукти, процеси и услуги” и „Подкрепа за внедряване в производство на иновативни продукти, процеси и предоставяне на иновативни услуги”.
Заявката за оценка на иновативността и правата по интелектуална собственост върху внедрявания софтуер от кандидатите могат да се подадат в Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщения. Комисията за разглеждане, оценка и изготвяне на становище за иновативност е съставена от председател, технически секретар и още шестима експерти, като трима от тях са излъчени от браншовите организации. Те подписват декларация, че нямат материален интерес от получаването на помощ за реализиране на софтуерни разработки на определен кандидат или участник и не са „свързани лица“ по смисъла на Търговския закон.