НовиниУслуги

40% от бюджета на ОПРЧР отива за повишаване качеството на човешкия капитал

За квалификационни услуги са усвоени 24 млн. лева

40% от бюджета на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” са заделени за насърчаване на икономическата активност на безработните лица и повишаване производителността на заетите лица. Това обяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на среща с представители на бизнеса в Плевен след изнесеното заседание на Министерски съвет в града.

МТСП се стреми да създаде механизми за подготовка на квалифицирана работна ръка, която да отговаря на нуждите на бизнеса като същевременно предоставя директно средства на работодателите за инвестиции в служителите, обясни министър Младенов.

Той запозна присъстващите със схема „Развитие“ по ОПРЧР. По нея безработни лица се обучават за придобиване и повишаване на професионалната си квалификация, но в съответствие с изискванията на бизнеса. До момента в обучение са включени над 39 000 лица, ново работно място е осигурено за над 24 000 от тях. За тях са осигурени средства в размер на минималната работна заплата за период от 9 до 12 месеца. До момента по схемата са усвоени 58 милиона лева, обобщи министър Младенов. Той призова бизнеса да се възползва в максимална степен от финансовите възможности на ОПРЧР, като посочи, че в България има около 300 хиляди компании, 98% от които са средни и малки фирми. В същото време в страната има около 370 хиляди безработни, от които без или с ниско образование са над 50%. Ако всеки работодател наеме по един човек, безработицата ще намалее чувствително, подчерта министър Младенов.

От стартирането на Оперативната програма до 12 април 2012г. в обучение са включени 219 490 лица, от които 106 177 – по професионална квалификация и 113 313 – по ключови компетентности. По данни на МТСП 160 800 човека успешно са завършили обучение. От тях 80 799 са придобили или повишили професионалната си квалификация и 80 001 са се обучавали за ключови компетентности.

До момента са усвоени около 24 млн. лева за квалификационни услуги, посочи още Младенов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *