СУ "Климент Охридски" и Самсунг започват проект за справяне с младежката безработица
Целите на сътрудничеството са насочени към откриване на нови курсове, въвеждане на семинари и други образователни инициативи
Софийският университет „Св. Климент Охридски” и Samsung България подписаха съвместно споразумение за партньорство и стартиране на проект „Център за технологии и иновации”, чиято основна цел е да подобрява дигиталните умения на младежите като още едно допълнително предимство за тяхната професионална реализация.
Двете страни обединяват усилия в общата си цел – да подпомогнат обществото в справянето с проблема с младежката безработица.
Целите на сътрудничеството между Софийския университет и Samsung са насочени към откриване на нови курсове, въвеждане на семинари и други образователни инициативи. Те ще предоставят на участниците ИТ обучение на високо ниво и ще им помогнат да придобият умения и познания в различни технически области, които да им помогнат за по-бързата реализация на пазара на труда, съобщава NewBusiness.
Обучението, което ще се реализира на базата на това партньорство, ще предостави възможности не само на студентите от Софийския университет. Голяма част от курсовете и образователните програми ще са отворени за всички млади безработни хора на възраст от 16 до 25 години, независимо дали са студенти в университета или учат в други учебни заведения.
В осъществяването на партньорството, Samsung ще осигури необходимата финансова подкрепа за изпълнение на различните инициативи. Компанията ще помага в намирането на подходящо съдържание за обучение, както и в осигуряването на ментори-гости от мрежата на Samsung, които ще се включат в различните курсове и програми.
От своя страна Софийският университет ще предостави за ползване Лабораторията за иновации, създадена от Samsung през 2013 г. във Факултета по математика и информатика, допълнителни помещения при нужда за провеждане на инициативите от проекта, ще осигури преподаватели, както и необходимата подкрепа в процеса на обучение, в разработването и дигитализирането на учебното съдържание. Всички участници, успешно завършили различните курсове и програми, ще получат сертификат, издаден от Софийския университет.
Първата инициатива на съвместното партньорство е курс за разработване на мобилни приложения за Андроид за младежи между 18 и 25 години. Курсът се организира и с подкрепата на Job Tiger, които са ангажирани с подбора на курсистите, предоставяне на меки умения по време на курса, персонална кариерна консултация и препоръка на всеки успешно завършил курсист на работодатели, които търсят специалисти в областта на мобилните приложения. Курсът стартира на 12 април в Лабораторията за иновации във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, ще има продължителност 60 часа и в него ще се включат 20 младежи от различни учебни заведения, минали предварителен изпит за входно ниво.
